SZC logo

Kisvárdai Szakképzési Centrum

OM kód: 203043/003 | 4900 Fehérgyarmat Május 14. tér 16.

Intézmény logo

KSZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikum

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA

Hírek

2024. okt. 2.


    Beiskolázási tájékoztató a 2025/26-os tanévre

    Beiskolázási tájékoztató a 2025/26-os tanévre

    Beiskolázási tájékoztató a 2025/26-os tanévre

    A 2025/2026. tanévben intézményünk 5 éves technikumi képzést indít, melynek jellemzői:

    • A 9-10. évfolyamon az általános műveltséget megalapozó képzés mellett ágazati alapozó képzés folyik, ami a 10.  évfolyam végén ágazati alapvizsgával zárul.
    • A 11-13. évfolyamon az érettségire történő felkészítés mellett már a tanuló által választott szakmára specializált szakmai képzés is folyik
    • A 12. évfolyam végén  a  kötelező közismereti tantárgyakból tehetnek diákjaink előrehozott érettségi vizsgát.
    • A 13.  évfolyamon a technikumi képzés szakmai vizsgával zárul. A technikusi oklevél mellett tanulóink ekkor szerzik meg - az esetleg még hiányzó közismereti érettségi tantárgyak letételével- az érettségi bizonyítványt is.
    • A kötelező érettségi vizsgatárgyakból az érettségi vizsgakövetelmények egységesek a gimnáziumi követelményekkel, így az érettségi bizonyítvány bármilyen felsőoktatási tanulmányra jogosíthat.
    • A technikusképzést lezáró szakmai vizsga emelt szintű érettségi vizsgának számít, megfelelő eredmény esetén egyenes bejutást tesz lehetővé a szakirányú felsőoktatási intézményekbe.
    • Technikusi oklevél birtokában el lehet helyezkedni a munkaerőpiacon.
    • A technikumi tanulmányok alatt diákjaink ösztöndíjban részesülnek:

    -  9-10. évfolyamon ágazati alapösztöndíjban (ösztöndíjalap 8%-a/hó)

    - 11-13. évfolyamon tanulmányi eredménytől függően szakképzési ösztöndíjban (ösztöndíjalap 8-59%-a/hó)

    - technikusi oklevél megszerzésekor egyszeri pályakezdési juttatásban

    (a szakmai vizsga eredményétől függően az ösztöndíjalap 133-302%-a)

    - a hátrányos helyzetű tanuló a 9-13. évfolyamon szociális ösztöndíjra pályázhat (ösztöndíjalap 16-34%-a/hó)

    Iskolánk – hagyományainknak megfelelően - két ágazatban indít képzést, és mindkét ágazatban két-két technikusi szakmára készít fel a tanulók választása alapján.

     

    Ágazat

     

     

    Technikusi szakképesítések

    Gazdálkodás és menedzsment

    (0311)

     

    Pénzügyi-számviteli ügyintéző

    Szakmai azonosító szám: 5 0411 09 01

    Okleveles pénzügyi-számviteli ügyintéző

    Szakmai azonosító szám: 5 0411 09 01

    Informatika és távközlés

    (0312)

    Szoftverfejlesztő és -tesztelő

    Szakmai azonosító szám: 5 0613 12 03

    Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus

    Szakmai azonosító szám: 5 0612 12 02

     

    Szakmáink rövid bemutatása

     

    Pénzügyi-számviteli ügyintéző

    Önállóan végzi a gazdálkodó szervezetek gazdasági tevékenységével összefüggő részfeladatokat: könyvelési feladatokat lát el, számítógépes programokat használ, nyilvántartások vezetésében vesz részt, közreműködik egyes pénzügyi műveletek előkészítésében, lebonyolításában.

    Okleveles pénzügyi-számviteli ügyintéző  Tanulóink a 11. évfolyamtól, az ágazati alapvizsgájuk eredményétől függően, saját választásuk alapján az emelt szintű technikusi képzés szakmai követelményeit sajátíthatják el, majd a 13. évfolyam végén az érettségi vizsgával együtt  Okleveles pénzügyi-számviteli ügyintéző technikusi oklevelet szereznek. Megszerzett szakmai ismereteiket a szakirányú felsőoktatási intézményekben teljesített  kreditként beszámítják.

    Szoftverfejlesztő és -tesztelő

    Webes- és asztali alkalmazást tervez, fejleszt, tesztel és dokumentál. A programozási feladatokon túl adatbázisok tervezését és kezelését is elvégzi. Hatékonyan használja a csoportmunkát támogató szoftvereket.

    Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus

    Egy adott cég munkatársaként helyben telepített, illetve felhőszolgáltatásként igénybe vett hálózati eszközök, szerverek, valamint alkalmazások összehangolt működését biztosítja.

    Ágazathoz kapcsolódó természettudományos tantárgyként gazdálkodás és menedzsment ágazaton földrajzot, informatika és távközlés ágazaton fizikát tanítunk. Ezekből a tantárgyakból és digitális kultúrából vállaljuk a kötelező érettségi vizsgatárgyakon kívül az érettségi vizsgára történő felkészítést is.

    A felvételi kérelmek rangsorolásának szempontjai: magyar nyelvből és matematikából a központi írásbeli felvételi vizsgán elért eredmények (max. 100 pont), valamint az általános iskola 7. osztály év végi és 8. osztály félévi eredményei magyar nyelvből, irodalomból, matematikából, idegennyelvből és történelemből (max. 50 pont).

    Kollégiumi elhelyezés: A helyi gimnázium kollégiuma helyet biztosít a távolabb lakó diákoknak.

     

    Kedves Szülők! Kedves 8. osztályos tanulók!

    Minden szülő életének egyik legnehezebb,  legfelelősségteljesebb időszaka az, amikor arról kell dönteni, hogy az általános iskola befejezése után hova menjen a gyerek továbbtanulni. Ez a komoly döntés – amelyet ebben a korban a szülő és a gyerek közösen hoz meg – jelentősen befolyásolhatja a gyerek későbbi életpályáját, egyáltalán egész életét. E felelősségteljes döntéshozatalhoz szeretnék a Kisvárdai SZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikum nevében némi segítséget, támpontot nyújtani.

    2020 szeptemberétől elkezdődött a hazai szakképzés teljes, átfogó, rendszerszintű átalakításának gyakorlati bevezetése. 

    Ettől az időponttól kezdődően iskolánk neve is megváltozott, mellyel együtt felmenő rendszerben a technikusi képzés került bevezetésre. 

    A technikum 5 éves képzési idejű intézmény:

    • 9-10. évfolyamon az általános műveltséget megalapozó oktatás mellett ágazati alapozó képzés is folyik.
    • A 10. évfolyamvégén az ágazati alapozó képzés alapvizsgával zárul, amely után választhatnak a fiatalok a technikum által kínált konkrét szakmai képzések közül.
    • A 11-13. évfolyamon az általános érettségire történő felkészítés mellett tehát már az adott szakmára specializált  szakmai képzés is folyik.
    • A 12. évfolyam végén a kötelező érettségi tantárgyakból (magyar nyelv- és irodalom, matematika, történelem, idegen nyelv)  tehetnek a tanulók előrehozott érettségi vizsgát.
    • A technikumi képzés a 13. évfolyam végén zárul, ahol a tanulók:
      • technikusi szakképesítést szereznek, amely egyben emelt szintű érettségi vizsgának minősül,
      • az esetleg még hiányzó kötelező közismereti tantárgyból érettségizve, általános érettségi bizonyítványt szereznek.
    • A kötelező érettségi vizsgatárgyakból az érettségi vizsgakövetelmények egységesek, továbbra sincs külön gimnáziumi illetve technikumi érettségi, a követelményszint azonos.
    • Az állam a technikumi tanulmányokat törvényben garantált mértékű ösztöndíjrendszerrel támogatja:
    • A 9.-10. évfolyamon tanulók ágazati alapösztöndíjban részesülnek (havi összege az ösztöndíj alapjának 8%-a)
    • A 11.-13. évfolyamon a diákok tanulmányi eredményük függvényében szakképzési ösztöndíjban részesülnek (havi összege az ösztöndíj alapjának 8-59%-a)
    • Hátrányos helyzetű, vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult tanuló szociális ösztöndíjban  is részesülhet (havi összege az ösztöndíj alapjának 16-34%-a) 
    • A technikusi oklevelet szerzett tanuló egyszeri pályakezdési juttatásban részesül (a szakmai vizsga eredményétől függően az ösztöndíj alapjának 133-302%-a) 

    A technikum elvégzése után a fiatal lehetőségei:

    - A technikusi oklevél birtokában elhelyezkedik a munkaerő piacon;

    - A technikusi oklevél és az érettségi bizonyítvány birtokában az adott ágazatnak megfelelő szakirányban továbbtanul (akár külön felvételi vizsga nélkül) felsőoktatási intézményben;

    - Az érettségi bizonyítvány birtokában továbbtanul bármely, nem szakirányú felsőoktatási intézményben;

     A fentieknek megfelelően a 2025/2026-os tanévben a Kisvárdai SZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikum a következő képzési struktúra indítását tervezi a 9. évfolyamon:

    • 1 osztály:Gazdálkodás és menedzsment ágazati képzés.

    A 10. évfolyam végén ágazati alapvizsgát tesznek a tanulók, majd specializált szakmai képzésben vesznek részt:

      • a 11-13. évfolyamon elsajátítják a technikusi képzés szakmai követelményeit, majd a 13. évfolyam végén az érettségivel együtt 5 0411 09 01 számú "Okleveles Pénzügyi-számviteli ügyintéző" technikusi oklevelet szereznek;
    • 1 osztály: Informatika és távközlés ágazati képzés.

    A 10. évfolyam végén ágazati alapvizsgát tesznek a tanulók, majd specializált szakmai képzésben vesznek részt:

      • a 11-13. évfolyamon elsajátítják a technikusi képzés szakmai követelményeit, majd a 13. évfolyam végén az érettségivel együtt 5 0613 12 03 számú "Szoftverfejlesztő és -tesztelő" technikusi oklevelet szereznek; vagy
      • a 11-13. évfolyamon elsajátítják a technikusi képzés szakmai követelményeit, majd a 13. évfolyam végén az érettségivel együtt 5 0612 12 02 számú "Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus" technikusi oklevelet

    Iskolánkban tehát 5 év alatt:

    • érettségi bizonyítvány és   
    • technikusi oklevél szerezhető.

    Úgy gondolom, iskolánk rendelkezik mindazokkal a tárgyi, technikai feltételekkel, valamint munkáját lelkiismeretesen végző szakképzett oktatói állománnyal, amely lehetővé teszi a színvonalas képzést.

    Legtehetségesebb diákjaink országos tanulmányi versenyeken (országos 1., 3. és 6. helyezés elméleti közgazdaságtanból; 3. helyezés vállalkozási ismeretekből; 1., 2., 3., 4., 6.,  helyezések a pénzügyi-számviteli ügyintézők, 2., 5., helyezések gazdasági informatikusok , 2. helyezés irodai titkárok versenyén) értek, érnek el kimagasló sikereket.

    2006 óta ÖKO-iskolaként különös figyelmet fordítunk a környezettudatos életvitel és magatartás-formák kialakítására.

    Mindezeken túl erősségünknek tartjuk a derűs iskolai légkört, a hangulatos rendezvényeket, a méltó megemlékezéseket történelmi sorsfordulóinkról és színvonalas ünnepeinket.

    Iskolánkba történő felvétel módja:

    A felvételről magyar nyelvből (max 50 pont) és matemetikából (max 50 pont) megírt központi írásbeli eredménye valamint az általános iskolából hozott pontok együttes összege alapján alapján döntünk.

    A hozott pontok száma is maximum 50 lehet, amely a 7. osztály év vége, valamint a 8. osztály első félév eredményeiből tevődik össze a következő tantárgyak érdemjegyei alapján: matematika, irodalom, nyelvtan, történelem és idegen nyelv.

    Pályaválasztási Nyílt Napjaink:

    2024.  november 11-12.

    Mindkét nap:

    • 7:50 - 8:20:  Tájékoztató 
    • 8:25-10:30:  Szakmai bemutatók

    A tájékoztató anyagainkat elküldjük térségünk általános iskoláiba. Ezen a honlapunkon, valamint iskolánk facebook oldalán (KSZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikum) folyamatosan tájékozódhatnak a képzési kínálatunkról. 

    Sikeres pályaválasztást kívánok!

    Fehérgyarmat, 2024. október 01.

    Macsi Gyula
    igazgató

     

    KAPCSOLÓDÓ HÍREK


    2024  november havi program

    2024 november havi program

    KSZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikum november havi programja

    2024. nov. 19.


    Tájékoztatás központi felvételi vizsgára jelentkezésről

    Tájékoztatás központi felvételi vizsgára jelentkezésről

    Kisvárdai SZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikumának tájékoztatója a központi felvételi vizsgárajelentkezésről

    2024. nov. 19.


    Nyílt napok a Petőfiben

    Nyílt napok a Petőfiben

    Lezajlottak a nyílt napok iskolánkban. Erről készült kisfilm itt látható.

    2024. nov. 17.



    Partnereink

    SZC logo

    Kisvárdai Szakképzési Centrum


    KSZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikum

    4900 Fehérgyarmat Május 14. tér 16.

    Telefon: 06/44 364-447

    E-mail: petofifgy@gmail.com

    OM azonosító: 203043/003


    2024KSZC Fehérgyarmati Petőfi Sándor Technikum